Belarus Nakliye

Belarus Nakliye

Belarus Nerede ve Konumu? 

Belarus (Belarus ya da Byelorussia), Avrupa’nın merkezinde, Rusya Federasyonu, Avrupa ülkeleri ve Asya arasında büyük ve önemli kara ve demiryolları arasında kalan, temel iletişim noktaları ile petrol ve doğalgaz boru hatlarının kesiştiği bir konumda bulunmaktadır. Rusya’nın merkezi ve batı kesimleri ile Batı Avrupa, Karadeniz, Baltık Denizi arasındaki en kısa yollar Belarus üzerinden geçmektedir. Eski SSCB üyesi olan Belarus kuzey Avrupa’da Rusya ile yakın ilişkiler geliştiren ülkelerin başında gelmektedir.

Siyasi ve İdari Yapı

Belarus Cumhuriyeti Sovyetler Birliği içindeki egemenliğini 27 Temmuz 1990 tarihinde, bağımsızlığını ise 25 Ağustos 1991 tarihinde ilan etmiştir. İlk anayasası 15 Mart 1994 tarihinde kabul edilen Belarus, çift kamaralı ulusal meclise (Milli Asamble) sahip olup, Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Milli Asamble’nin alt kanadını oluşturan “Temsilciler Meclisi” nin 110 üyesi, üst kanadını oluşturan “Cumhuriyet Konseyi” nin ise 64 üyesi bulunmaktadır.

Dış Ticaret Politikası 

Belarus 1991’de bağımsızlığını ilan etmiş genç bir ülkedir. Belarus, ekonomide kamu ağırlığının % 50’den fazla olduğu, ithal ikamesine dayalı üretimin temel strateji olarak benimsendiği, özelleştirme faaliyetlerinin çok cüzi miktarda gerçekleştirildiği, sosyal devlet anlayışının hâkim olduğu bir yapıya sahiptir. Ancak son yıllarda ihracata dayalı bir gelişme modeline geçilmek istenmekte ve bu doğrultuda ihraç pazarlarının çeşitlendirilmesi için önemli çalışmalar yapılmaktadır

Ülkeye ithalatta aranan zorunlu belgeler;

- Alım Kontratı (İthalatçı tarafından ibraz edilir) - Fatura ve Yük Listesi - Taşıma Belgeleri - İthalat Lisansı (gerekmesi halinde) - Uygunluk Sertifikası (GOST B) - Menşe Belgesi (gerekmesi halinde) - Sağlık Sertifikasıdır (gerekmesi halinde) Uygunluk Sertifikası; Gosstandart tarafından akredite edilen birimler tarafından verilmektedir. www.bsca.by/en/accredited-cabs
Belarus’a ithalatta ürünün niteliğine göre aşağıda kayıtlı belgelerin de talep edilmesi mümkün bulunmaktadır;

- Gospromnadzor Permit: sınai güvenlik normlarına uygunluk belgesi. - Metrology Certificate: Metroloji normlarına uygunluk belgesi. - Technical Pasport: Teknik özellikleri, kullanım-bakım bilgilerini gösteren belge.

Belarus’a ithalatta sertifikasyon işlemleri ithalat aşamasında yapılmakta olup, sertifika süreci sonuçlanmamış ürünlerin satışı yasaktır.

Belarus, Avrasya Ekonomik Birliği ve bu birlik bünyesinde teşkil edilen Gümrük Birliği’ne üyedir. Teknik düzenlemeler AEB regülasyonlarına göre yapılmaktadır. AEB’nin konuya ilişkin mevzuatına https://docs.eaunion.org/en-us adresinden ulaşılması mümkündür.

Ürün güvenliği denetimleri ithalat aşamasında ve piyasa denetimi yoluyla yapılmaktadır. İthal edilen ürünlerde ürün güvenliği ve denetimi Belarus Devlet Standardizasyon Komitesi tarafından yapılmaktadır. Belgelendirme parti bazında, yıllık ya da 5 yıllık olarak düzenlenebilmektedir.

Uygunluk Sertifikasına tabi ürünler, gıdadan tekstile, inşaat malzemelerinden oyuncaklara kadar çok geniş bir yelpazede belirlenmiş ve güncellemeye açık bir yapıda tesis edilmiştir. Mevcut uygulamalar teknik engel teşkil etmemekle birlikte sertifikasyon süreci uzun
sürebilmektedir.

Belarus’ta helal sertifikası alınması zorunlu değildir. Ancak önemli bir tarım ve gıda ürünleri ihracatçısı olan ülkede firmalar Müslümanların olduğu pazarlara da ihracat yaptıkları için bu sertifikaları genellikle almaktadır. Belaruslu firmalar helal sertifakısını çoğunlukla Rusya’daki Müftüler Konseyi’nden veya Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki RACS kurumundan almaktadır.

Belarus Nakliye ve lojistik

Belarus Cumhuriyeti'nin coğrafi konumu, lojistik ve taşımacılık-transit potansiyeline sahip bir ülke olmasını sağlamaktadır. Belarus, Batı Avrupa devletlerini Doğu ile, Karadeniz kıyı bölgelerini Baltık Denizi ülkeleri ile birbirine bağlayan ana ulaşım yollarının kavşak noktasındadır. Belarus topraklarından, II numara (Batı-Doğu) ve IX (Kuzey-Güney) numarası altında IX B şubesi ile uluslararası sınıflandırma ile tanımlanan 2 trans-Avrupa ulaşım koridoru geçmektedir.

Belarus Nakliye lokasyonuna Hamarat Transport olarak haftanın belirli günleri lojistik ve taşımacılık hizmetimiz devam etmektedir. Hedefimiz %100 müşteri memmuniyeti ile çıktığımız bu yolda 100'lerce referansımızın mutluluğunun taşıyoruz.

Belarus Nakliye ve Lojistik firması olarak fiyatlarımız için bizi arayabilirsiniz tıklayınız

Diğer Hizmetlerimiz

Kara Taşımacılığı

Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, Avusturya ,İsviçre .Avrupa’dan 3. Dünya ülkelerine, ayrıca Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, İran, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Rusya, Tacikistan, Kırgızistan gibi ülkelere komple araç taşımacılığı hizmeti vermekteyiz.

Madencilik

OMH Madencilik; taş ve maden ürünleri üretimi ile bölgesinde hizmet vermektedir. Ünye-Niksar Karayolu, Çatalpınar Mevkii'nde faaliyet gösteren OMH Madencilik, yol çakıllama, dolgu malzemesi, kum, hafriyat ve taşımacılık alanında uzun yıllar verdiğimiz gayret ve azmi, yapmış olduğumuz

Petrol ve Doğalgaz

Hamarat Petrol; koşulsuz müşteri memnuniyetini ilke edinmiştir. İstasyonlarımızda; yağ kontrolü, cam silme, ve lastik hava basınç kontrolü, tüm müşterilerimize standart sunduğumuz hizmetlerimizdendir. Yağ değişimi ve oto dış yıkama hizmetlerimizde ücretsiz verilmektedir.